Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego

NAWIEDZENIE

OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO

W RODZINACH DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ

PARAFIA TOPCZEWO 2017

 1. Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii Topczewo rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli 23 kwietnia 2017 roku.
 2. Pierwszą Rodziną, która będzie gościć Obraz w swoim domu, będzie Rodzina Państwa Trzeszczkowskich z Mierzwina Dużego, która to 13 listopada 2016 r. odebrała Obraz z rąk Biskupa Drohiczyńskiego w Bielsku Podlaskim, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i przywiozła Go do naszej parafii.
 3. Nawiedzenie powinno być uroczystością całej Rodziny: „Jego istotnym momentem będzie osobiste i rodzinne trwanie na modlitwie, pogłębienie wiary, nadziei i miłości. Dzięki temu Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach powinno stać się ważnym wydarzeniem dla wszystkich domowników. Niech gromadzi on całe rodziny, łącznie z tymi, którzy przebywają z dala od domu, a obecność Obrazu niech stanie się czasem uwielbienia Bożego Miłosierdzia” (z Dekretu Biskupa Drohiczyńskiego). Raczej nie zapraszamy innych mieszkańców swojej miejscowości. Ograniczamy się do obecności rodziny!
 4. Pomocą w przebiegu nawiedzenia będzie specjalny Modlitewnik, który będzie przekazywany z domu do domu wraz z Obrazem.
 5. Członkowie rodziny, którzy przyjmują Obraz, powinni (w miarę możliwości) przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, a w dniu przyjęcia Obrazu lub w przeddzień – uczestniczyć we Mszy św.
 6. Gorąco zachęcamy, aby prosić o przebaczenie i przebaczyć tym, którzy zawinili wobec nas, albo żyją z nami w niezgodzie lub też nie rozmawiają z nami.
 7. Do przyjęcia Obrazu należy przygotować dom w następujący sposób: można przyozdobić go, wywieszając flagi, proporce, itp., przygotować odpowiednie miejsce na ustawienie Obrazu (stół przykryty białym obrusem, świece, kwiaty, itp.).
 8. Nawiedzenie rozpoczyna się około godz. 19.00, kończy się następnego dnia również około godz. 19.00, a następnie Obraz jest przekazywany kolejnej rodzinie.
 9. Nawiedzenie będzie miało przerwy na czas przypadających uroczystości, czy świąt (Wigilia i Boże Narodzenie, Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, Wielkanoc i inne). Na ten czas Obraz przekazujemy do kościoła parafialnego lub kaplicy.
 10. Na zakończenie Nawiedzenia w danym domu jest możliwość dokonania wpisu do specjalnej Księgi Pamiątkowej, która będzie „towarzyszyła” Obrazowi. Może to być wpis w imieniu całej rodziny lub indywidualny, dotyczący osobistych refleksji, próśb lub postanowień.
 11. Owocem Nawiedzenia powinny być: większe zaufanie do Pana Boga, do ludzi, pojednanie, umocnienie wiary i nadzieja życia.
 12. „Gorąco zachęcam, abyście przyjęli Jezusa Miłosiernego – źródło miłości i przebaczenia. Klękam razem z Wami przed Bogiem w Trójcy Jedynym i wraz z Wami proszę, by podczas nawiedzenia Obrazu Jego Syna spłynęło zbawcze błogosławieństwo na Wasze domy i całe rodziny, umacniając małżonków, dzieci, osoby starsze i chore. Niech Boże Miłosierdzie, wypraszane w modlitwie za zmarłych domowników, będzie dla nich zbawienną pomocą. Na czas nawiedzenia z serca wszystkim błogosławię: w imię + Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (z Dekretu Biskupa Drohiczyńskiego).  „DUSZA, KTÓRA ZAUFAŁA MOJEMU MIŁOSIERDZIU, JEST NAJSZCZĘŚLIWSZA, BO JA SAM MAM O NIEJ STARANIE” – powiedział Pan Jezus.