Ogłoszenia parafialne 26.02.2017

  1. W dniach 26 lutego – 4 marca, pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, będziemy obchodzili 50.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkich uzależnień.
  2. 1 marca, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 17.00. Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po sumie. Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 17 – 19 marca. Dzień wcześniej rozpoczną się rekolekcje szkolne. Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny. Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz. 9.30 i o godz. 18.00, w Filipach i w Lizie – o godz. 11.00, w Mierzwinie – o godz. 12.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem.  Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.
  3. Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartałowe dni modlitw o ducha pokuty.
  4. 2 marca – pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Msze św. – o godz. 7.00 i o godz. 18.00. Po Mszach św. – nabożeństwo w intencji powołań.
  5. 3 marca – pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze św.: w kościele – o godz. 7.00 i o godz. 18.00 lub bezpośrednio po Drodze Krzyżowej, w Mierzwinie – o godz. 9.00, w Filipach i w Lizie – o godz. 11.00. Po Mszach św. – nabożeństwo wynagradzające. Od godz. 14.00 księża będą odwiedzali chorych z posługą sakramentalną.
  6. 4 marca, w sobotę – uroczystość św. Kazimierza, królewicza, głównego patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej.
  7. Również, 4 marca – pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Msze św. – o godz. 7.00 i o godz. 18.00. Po Mszach św. – nabożeństwo maryjne.
  8. 5 marca – pierwsza niedziela miesiąca, czyli niedziela adoracyjna. Po sumie – nabożeństwo eucharystyczne połączone z Gorzkimi Żalami.
  9. 21 lutego, w wieku 56 lat, zmarł Tadeusz Szymanik, ojciec ks. Marcina Szymanika, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, a w latach 2010 – 2013 wikariusza parafii Topczewo. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 28 lutego o godz. 12.00 wyprowadzeniem ciała z domu rodzinnego w Kiełczewie, a następnie, o godz. 12.30, w kościele parafialnym w Prostyni zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Polecajmy miłosierdziu Bożemu śp. Tadeusza! Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie. A światłość wiekuista, niechaj mu świeci!