Pokój dla Iraku
ZOBACZ: https://www.youtube.com/watch?v=QdreS-OBZMc
„Pokój dla Iraku” – to hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zorganizowanego z inicjatywy Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKwP). Z okazji obchodów, które w tym roku przypadają 13 listopada, do Polski przyleciał chaldejski arcybiskup Irbilu – Baszar Warda.
Podczas konferencji prasowej 10 listopada w Warszawie przedstawił on dramatyczną sytuację współczesnych chrześcijan w swoim kraju. „Ponad dwa miesiące temu ok. 200 tys. chrześcijan musiało opuścić swoje wioski i domostwa. Kościoły i instytucje kościelne w ciągu 24 godz. wypełniły się uchodźcami. Zadaniem Kościoła było udzielenie natychmiastowej odpowiedzi na tę tragedię duszpasterską i humanitarną” – opowiedział hierarcha. Podkreślił, że zapewnienie pomocy medycznej, pożywienia i schronienia uchodźcom nie byłoby możliwe bez pomocy Kościoła z całego świata. Przypomniał też, że zadaniem Kościoła jest pomoc chrześcijanom w pozostaniu na ich terenach i życia w godnych warunkach.
Arcybiskup zaznaczył, że wspólnoty chrześcijańskie, atakowane dziś przez Państwo Islamskie, żyją na tych terenach od pierwszych wieków chrześcijaństwa i że to z rąk chrześcijan z Syrii przyjął chrzest św. Paweł. Przypomniał też, że w trwającym konflikcie chrześcijanie nie są stroną, ale ofiarą, co daje im moralne prawo do budowania pokoju między zwaśnionymi stronami.
„Rozpoczął się proces wyzwolenia Mosulu i dziękujemy Bogu, że wszystkie nasze wioski zostały wyzwolone. Kiedy odwiedzałem te wioski, zobaczyłem na własne oczy nienawiść, zniszczenie i diabelską siłę, która wszystko niszczyła” – wspominał abp Warda, odwołując się do wydarzeń z ostatnich tygodni. Powiedział, że ok. 30% domów zostało całkowicie zniszczonych, a 70% podpalono. Wszystkie kościoły zostały podpalone lub zniszczone, łącznie z pochodzącym z VI w. zabytkowym klasztorem św. Michała. Przypomniał też, że chrześcijanie na tych terenach oczekują czegoś więcej niż tylko pomocy w odbudowie swoich wiosek.
„Oczekują, liczą na opiekę, po tym, co się stało i na zapewnienie, że taka sytuacja już się nie powtórzy” – oświadczył arcybiskup, przypominając, że opieką należy otoczyć też młode pokolenie, które kształcone przez Państwo Islamskie do zabijania, wymaga resocjalizacji. „Chrześcijanie są gotowi do bycia budowniczymi pokoju, ale to wymaga wsparcia” – podsumował gość spotkania.
Obecny na konferencji sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński odczytał komunikat Prezydium KEP w sprawie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w którym przypomniał m.in., że „w ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii ponad 8 mln zł”. Zachęcił, aby wzorem lat ubiegłych, włączyć się w tegoroczne obchody. „Odpowiedzialność za budowanie wspólnoty miłości i jednego Kościoła Jezusa Chrystusa zobowiązuje nas i wzywa do tego, byśmy dzielili się tym, kim jesteśmy i co posiadamy, aby ofiarować naszą modlitwę za braci, którzy potrzebują tego wsparcia” – zaapelował bp Miziński.
Podczas konferencji prasowej dyrektor Sekcji Polskiej PKwP ks. Waldemar Cisło przekazał abp. Wardzie plecak Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, symbolizujący pomoc ofiarowaną przez Polaków dla dzieci z Irbilu.
„Podczas ŚDM w Krakowie abp Warda mówił, że dobrze byłoby wykonać jakiś miły gest wobec dzieci w Irbilu. Zaczęliśmy więc zbierać plecaki ze szkolnym wyposażeniem. Parafia Miłosierdzia Bożego w Miastkowie zebrała ich 150, firma Rossmann podarowała dwieście plecaków i obuwie sportowe, a kard. Stanisław Dziwisz przekazał 5000 plecaków, które pozostały po ŚDM” – powiedział KAI ks. Waldemar Cisło. Zapowiedział, że podarunki trafią do dzieci w Irbilu na początku grudnia.
Według Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dramatyczna sytuacja w Iraku utrzymuje się od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r., a kraj stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Nieprzerwanie od 1400 lat trwa też konflikt między wyznawcami różnych odłamów islamu. W ciągu ostatnich 10 lat liczba chrześcijan w Iraku spadła z 1,4 mln do niespełna 275 tys. Większość z nich, w obawie o własne życie, ucieka ze swojego kraju do Libanu, Jordanii lub Kurdystanu, gdzie liczba chrześcijan wzrosła z 30 tys. w 2003 do 100 tys. obecnie, mimo że panujące tam warunki życia uchodźców są katastrofalne.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany już po raz 8. z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Po raz drugi jest poświęcony mieszkańcom Iraku – podobnie jak w roku 2010. W najbliższą niedzielę 13 listopada w kościołach w całej Polsce będzie trwała modlitwa o pokój w Iraku. Wierni będą też mogli złożyć ofiarę do puszek lub przekazać ofiarę, wysyłając charytatywny SMS o treści „RATUJE” pod numer 72405.